7 powodów dlaczego warto zostać trenerem personalnym

7 powodów dlaczego warto zostać trenerem personalnym

1. Promowanie zdrowego stylu życia

Będąc trenerem personalnym mamy realny wpływ na wprowadzanie dobrych nawyków wśród ludzi. Głównym punktem zaczepienia jest oczywiście aktywność fizyczna, natomiast równie duże pole manewru mamy w kwestiach żywieniowych. Posiadając praktyczną i sprawdzoną wiedzę w tych dziedzinach możemy pomagać w zwiększaniu świadomości na tematy ważne w życiu codziennym człowieka. Możemy w praktyczny sposób podpowiadać jak zadbać o odpowiedni charakter wysiłku fizycznego, zrównoważone podejście do odżywiania, higienę snu, czy też właściwe nawodnienie. Równowaga w tych aspektach ma kolosalne znaczenie dla dobrego funkcjonowania układów naszego organizmu, co wpływa na jakość naszego życia, a my jako trenerzy personalnie mamy ogromne pole manewru do poszerzania tej świadomości w społeczeństwie.

2. Tworzenie własnego grafiku pracy

Zawód trenera personalnego jest jedną z profesji, w której niezależność jest niezwykle pożądana. Początki, jak w każdej dziedzinie są oczywiście trudne i możemy napotkać na naszej drodze wiele przeszkód, natomiast przy odpowiedniej wytrwałości jesteśmy w stanie dojść do etapu, w którym możemy powiedzieć, że zawodowo jesteśmy niezależni. Zrobienie kursu na trenera personalnego powinno być jednym z początkowych etapów na naszej drodze, który otworzy nam więcej drzwi i możliwości rozwoju, jednak na tym nie powinniśmy się zatrzymywać. Zawód trenera personalnego jest niezwykle złożony i wymaga rozwoju i zdobywania umiejętności i wiedzy w wielu dziedzinach. Zdobywanie doświadczenia zawodowego, będąc zatrudnionym dla klubu fitness powinno zasiać ziarno w głowie, aby dążyć do możliwości założenia działalności gospodarczej, która daje ogromne możliwości rozwoju.

3. Nawiązywanie kontaktów z ludźmi z wielu różnych branż

Kontakty z bardziej doświadczonymi ludźmi z naszej branży są niezwykle cenne, natomiast w bezpośredniej pracy z klientami, również będziemy mieli styczność z osobami, które mają swoje doświadczenia zawodowe z różnych stron biznesu. Kontakt z nimi wielokrotnie będzie owocował tym, że wiedza z ich dziedzin będzie poszerzała spektrum naszych możliwości zawodowych. Z usług regularnych treningów personalnych często będą korzystać ludzie, którzy mają wysoką stabilność finansową, zarządzający własnymi firmami, mogący sobie na to pozwolić. Co za tym idzie, często te osoby będą dysponować ogromną wiedzą. Dbając o najwyższą jakość naszych usług, tworząc dobre relacje, a przede wszystkim pomagając osiągać ich cele treningowe, chętnie będą dzielić się wskazówkami, dotyczącymi prowadzenia firmy i jej rozwoju. Co oczywiście pozwoli nam wynieść nasze usługi na jeszcze wyższy poziom.

4. Współpraca biznesowa z pokrewnymi zawodami

Branża fitness to sieć naczyń powiązanych. Ludzie, którzy decydują się na usługi trenera personalnego, często będą potrzebowali również pomocy z dziedzin takich jak dietetyka, fizjoterapia czy psychologia. Przykładowo, jeżeli trafia do nas osoba, której zależy na zmianie sylwetki, pomoc dietetyka będzie niezbędna w celu zoptymalizowania i zindywidualizowania planu żywienia. Z innej strony może do nas trafić osoba, która zmaga się z różnymi bólami i przeciążeniami ciała. Wtedy warto skonsultować proces treningowy z fizjoterapeutą. Działania w takich zespołach będą o wiele bardziej skuteczne, a opieka klienta na wiele wyższym poziomie. Dlatego warto mieć zaufanego dietetyka, fizjoterapeutę, psychologa, a nawet lekarza w swoim otoczeniu. Zaprocentuje to również wzajemnym wsparciem, dzięki czemu każde z ogniwa zespołu nie będzie mogło narzekać na brak pracy.

5. Rozwój marki osobistej

Zawód trenera personalnego to jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się dziedzin w dzisiejszej rzeczywistości. Coraz większy procent społeczeństwa zdaje sobie sprawę z istoty aktywności fizycznej w naszym życiu i jej wpływu na jego jakość. Idzie za tym coraz większa konkurencja wśród trenerów personalnych. Osobom, które zaczynają w tej dziedzinie, na samym początku jest zdecydowanie ciężej zacząć, niż było to możliwe jeszcze 5-6 lat temu. Aby wejść na wysoki poziom usług już od samego początku, trener personalny musi oprócz umiejętności specjalistycznych, odnajdować się w rozwoju swojej marki osobistej. Kluczowe dla naszego rozwoju będą umiejętności w dziedzinie marketingu i sprzedaży. Największe pole do popisu mamy w mediach społecznościowych, gdzie bezpośrednio możemy docierać do ogromnej ilości osób. Odpowiednio zgłębiając temat, optymalizując swoje działania w internecie, możemy bardzo mocno wywindować poziom naszej marki osobistej. 

6. Możliwość dywersyfikacji finansowej

Dywersyfikacja przychodów w branży fitness jest możliwa, internet otwiera przed nami coraz więcej możliwości na jego pozyskanie, ale na pewno nie stworzysz go z dnia na dzień. Potrzebujemy sporo doświadczenia, kreatywności i wytrwałości. W moim przypadku zajęło mi to 5 lat żeby stworzyć system z którego jestem usatysfakcjonowany i który gwarantuje mi płynność finansową. Tworzenie produktów online w postaci e-booków treningowych, kursów online, zajęć grupowych online, czy interaktywnych planów ćwiczeń, to z pewnością duża możliwość dla trenera personalnego na rozwój jego marki osobistej i dodatkowych źródeł przychodu. Kolejnym źródłem przychodu, może być prowizja ze współpracy z innymi specjalistami oraz stworzenie zespołu trenerów wraz z poszerzeniem Twojej bazy klientów. 

7. Wysokie zarobki

Na pewno większość osób, które nie pracują w branży zachodzą w głowę ile zarabia trener personalny? Zarobki trenera personalnego w Polsce wahają się w przedziale od 2 000zł do 20 000zł miesięcznie. Oczywiście wszystko zależy od doświadczenia danego trenera, umiejętności sprzedażowych oraz miasta w którym prowadzi swoje usługi. Co zrobić, aby zarabiać bliżej górnej granicy? Zarobki trenera nie muszą opierać się tylko na prowadzeniu treningów na siłowni. Tak jak opisaliśmy we wcześniejszym punkcie warto skupić się na dywersyfikacji przychodów, co zdecydowanie ułatwi nam osiągnięcie płynności finansowej i pozwoli skupić się na rozwoju naszych kompetencji. 

Zobacz jak wygląda kurs trenera personalnego przygotowujący do pracy w tym zawodzie.

TM Team