Czym jest trening medyczny?

Czym jest trening medyczny?

Czym jest trening medyczny?


Przygotowanie fizyczne, ogolnorozwojówka, wychowanie fizyczne czy jakkolwiek inaczej nazwiemy zorganizowane zajęcia sportowe powinny posiadać dwa główne kierunki działań: poprawianie cech motorycznych (siła, wytrzymałość, szybkość…) oraz prewencja urazów (w ten tor działań wpisuje się właśnie trening medyczny). Każdy trener motoryki, trener dyscypliny, trener personalny, nauczyciel wychowania fizycznego czy fizjoterapeuta ma obowiązek być bezpieczny w swoich działaniach z podopiecznymi. Powinien posiadać wiedzę na temat podstawowej anatomii człowieka, biomechaniki, oceny funkcjonalnej (co boli, co bolało, co jest silne, co jest słabe, co się dobrze rusza a co słabo), kształtowania podstawowych wzorców ruchowych z dobrze scentralizowanymi stawami.
Przedstawione aspekty opieki nad zdrowiem i sprawnością podopiecznych powinny być w zakresie kompetencji każdego odpowiedzialnego specjalisty, który kieruje tak złożonym procesem jakim jest trening fizyczny.

Trening medyczny, zwany także treningiem profilaktycznym.

Łączy kompetencje trenera personalnego, trenera przygotowania motorycznego i fizjoterapeuty. Poprzez aplikowanie „mądrego” ruchu ukierunkowanego na najsłabsze ogniwa w ciele człowieka doprowadza się do przywrócenia skoordynowanej równowagi między mobilnością a stabilnością narządu ruchu.

Zadanie to jest realizowane poprzez odzyskiwanie prawidłowej biomechaniki stawów. Również symetrii ciała i balansu mięśniowego, a także dbanie o jakość ruchu w podstawowych wzorcach ruchowych. Poprawne ustawienie wszystkich części ciała względem siebie (relacja klatki piersiowej do miednicy, ułożenie kolana do stopy i biodra. Praca przepony jako mięśnia oddechowego i stabilizującego tułów.  Funkcja poszczególnych segmentów ciała jest ze sobą ściśle uzależniona.

Pokaże Wam kilka przykładów żeby lepiej zobrazować wyżej wymienioną synergię:

  • Dopóki nie przywróci się utraconego po skręceniu stawu skokowego wyprostu w stawie skokowym to nie jest się w stanie uniknąć zwiększonego przesunięcia kolana w przód podczas wyskoku i lądowania, a co z tym się wiąże zapobiec nawracającemu przeciążeniu stawu rzepkowo-udowego czy więzadła rzepki.

  • Jeśli nie poprawi się zakresu wyprostu w piersiowym odcinku kręgosłupa oraz w stawie biodrowym to przy każdym ruchu odchylenia sylwetki (jak na przykład podczas serwisu w tenisie) będzie dochodziło do nadmiernego, kompensacyjnego wyprostu w lędźwiowym odcinku kręgosłupa i jego przeciążaniu, włącznie ze złamaniem zmęczeniowym.

  • Jeśli nie zaktywuje się pośladka w takich podstawowych wzorcach ruchowych jak przysiad czy wypad to osoba będzie przeciążała mięsień czworogłowy uda z powodu braku wsparcia „sąsiada” (knee dominant zamiast pożądanego hip dominant).

Tego typu sposób myślenia o przyczynie powstawaniu kontuzji, wspomagania ich leczenia.  Taka strategia celowych działań zapobiegania nawrotom problemu jest właśnie tym czym charakteryzuje się podejście w doborze ćwiczeń wzmacniających. Jak i  aktywacyjnych lub rozluźniających w treningu medycznym.

Trening medyczny w sporcie zawodowym oraz amatorskim

Trening medyczny znajduje swoje zastosowanie zarówno w sporcie zawodowym, jak i w sporcie amatorskim. U osób z problemami zdrowotnymi oraz u tych doświadczających bólu z powodu chorób cywilizacyjnych czy zespołów posturalnych. Z tego typu treningu skorzystają również osoby nie uprawiające żadnej dyscypliny regularnie, ale mające za cel zachować zdrowie i wysoki poziom sprawności, przez wiele lat i dla których profilaktyka urazów jest jednym z priorytetów w treningu.

Umiejętności trenera medycznego pomagają nie tylko dbać o zdrowie klientów. Pozwalają  unikać im kontuzji, ale często są kluczem do wyzwolenia pełnego potencjału podopiecznego gdyż ciało jest tak silne na ile pozwala najsłabsze ogniwo. Często dopiero po jego odpowiednim zabezpieczeniu można zrealizować w pełni i z maksymalną efektywnością trening motoryczny.
Dzięki odpowiednim testom można zaplanować efektywny trening medyczny i szybko pozbyć się nawracających dolegliwości bólowych kręgosłupa. Problemów  związanych z konfliktem podbarkowym, łokciem tenisisty, ścięgnem Achillesa  czy wielu innych.
Mam nadzieję, że mój tekst był dla Ciebie przydatny. Zapraszam Cię serdecznie na szkolenie TRENING MEDYCZNY, które będę miał przyjemność poprowadzić i jeszcze dokładniej rozwinąć wyżej wymienione zagadnienia.

Krzysztof Guzowski
TM Team

Zobacz nasze szkolenia